Wartości odżywcze nasion konopi

Konopie

O konopiach słyszeli prawie wszyscy. Wiemy, że są to rośliny, które nie wszędzie wolno hodować. Nie wolno robić tego na przykład w Polsce, a to dlatego, iż rośliny te zawierają substancje nieobojętne dla naszego układu nerwowego. Konopie są surowcem, z którego produkuje się marihuanę, nazywaną potocznie maryhą, ziołem, trawką, zielskiem lub gandzią. Marihuanę palą ludzie na całym świecie i robią to w celu wejścia w odmienny stan świadomości nazywany hajem. Haj może być lekki, unoszący, radosny i zabawowy lub ciężki, wpychający w podłoże, powalający i odbierający energię. Wszystko zależy od odmiany marihuany, której susz znajduje się w skrętach. Palenie marihuany poprawia nastrój i samopoczucie. Daje energię i ułatwia wykonywanie wielu czynności. Niestety, może też prowadzić do uzależnienia psychicznego, dlatego marihuana znajduje się na liście narkotyków nazywanych miękkimi.

Nasiona konopi

Konopie, podobnie jak inne rośliny wyrastają z nasion. Dzięki rozwojowi genetyki marihuany, produkuje się nasiona, z których wyrastają rośliny o pożądanych i znanych z góry cechach. Chodzi o wygląd, rodzaj hodowli, działanie i czas działania na organizm. Polskie prawo zezwala na kupowanie nasion konopi i kolekcjonowanie ich. Sprzedażą tych nasion zajmują się firmy będące jednocześnie ich producentami. Nasiona konopi mają wiele cennych dla człowieka właściwości. Oczywiście mają je te nasiona, które są odpowiednio przechowywane.

Wartości odżywcze nasion konopi

Od tysięcy lat znane są korzystne właściwości nasion konopi i ich zastosowanie jako źródła żywności, włókien i wyrobów medycznych. Najstarsze dowody wskazujące na używanie nasion konopi w powyższych celach pochodzą ze starożytnych Chin. Jako źródło leków i włókien konopie używane były w państwach leżących wzdłuż wybrzeża Morza śródziemnego. Na wschodzie był to Egipt, na zachodzie Maroko. Działo się to kilkaset lat przed naszą erą. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w Ameryce wydano zakaz hodowli konopi ze względu na ich narkotyczną zawartość chemiczną. Od tej pory hodowle tych roślin obejmują głównie odmiany o niskiej zawartości psychoaktywnego THC i produkcję nasion. Nasiona konopi zawierają dużo substancji odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe, białka i minerały.

Podobne wpisy